Inför nyår vill Älvsbyns kommun påminna om vilka regler som gäller för användning av fyrverkerier och andra pyrotekniska varor.
Inom Älvsbyns kommun är det endast tillåtet att använda fyrverkerier från kl. 12.00 på nyårsafton till kl. 03.00 på nyårsdagen. Under alla andra tider på året krävs tillstånd från Polismyndigheten.
Tillstånd av Polismyndigheten krävs alltid för att använda pyrotekniska varor i anslutning till följande platser:
Det är förbjudet att använda pyrotekniska varor närmare än 100 meter från ovan nämnda serviceboenden.
I Sverige gäller 18-årsgräns för att köpa, inneha och använda fyrverkerier och andra pyrotekniska varor. Det är olagligt att sälja eller köpa ut fyrverkerier till barn och ungdomar under 18 år.
Genom att följa reglerna bidrar vi till ett tryggare och säkrare nyårsfirande för alla.