Jag heter Louise och är hemvändare efter nästan tio år i Göteborg. Där utbildade jag mig till kostekonom med inriktning mot ledarskap vid Göteborgs universitet och har sedan hösten 2018 arbetat som livsmedelsinspektör i Älvsbyns kommun.
Jag skulle beskriva mig som social, utåtriktad och påhittig – och har alltid nära till skratt.
Jag var först inne på att bli dietist, men snubblade över kostekonomutbildningen som visade sig vara både bredare och mer mångsidig. Yrket som livsmedelsinspektör lockade, eftersom det kombinerar samhällsnytta, variation och utvecklingsmöjligheter.
Vi ser till att mat och livsmedel som säljs och serveras är säker, rätt märkt och hanteras på ett hygieniskt och lagligt sätt. Det innebär att kontrollera livsmedelsverksamheter som exempelvis restauranger, butiker, skolor och livsmedelsproducenter, där vi bland annat granskar hygienrutiner, märkning, spårbarhet och hantering av allergener – och ger stöd och råd till företagen.
Vid misstänkta matförgiftningar eller andra händelser agerar vi snabbt för att utreda orsaken och minimera riskerna. Yrket kräver både noggrannhet och god kommunikationsförmåga – vi ska kunna ställa krav och samtidigt bygga förtroende.
Att balansera myndighetsrollen med dialog och pedagogik – att ställa krav utan att skapa motstånd. Lagstiftningen kan också vara tolkningsbar, vilket kräver gott omdöme i lokala situationer. Dessutom påverkas yrket av nya mattrender, klimatförändringar och digitalisering så man måste ständigt utvecklas.
Att det känns meningsfullt! Jag bidrar till att människor kan äta tryggt och att konsumenter inte blir lurade. Arbetet är varierande, lärorikt och samhällsviktigt – ingen dag är den andra lik.
Dagen börjar med planering och inläsning inför dagens kontroller. Under besöken granskar jag allt från hygien och märkning till temperaturer och dokumentation, samt pratar med personalen. Efteråt skriver jag rapport, följer upp eventuella brister och svarar på frågor från verksamheterna.
Utöver kontrollerna deltar jag i möten, utbildningar, planering och ibland arbete med nya regler och rutiner – ett ständigt omväxlande och utvecklande arbete.
I en mindre kommun får man arbeta brett och prova på alla delar av yrket – man kan lite om mycket. Det ger variation och helhetsförståelse. Samtidigt blir kontakten med företagen och invånarna mer personlig, vilket skapar förtroende och underlättar dialogen.