Exteriör på Älvsbyns gymnasium, vinterÄlvsbyns gymnasium. Foto: Peter Lundberg

Älvsbyns gymnasium är näst bäst i Norrbotten

Älvsbyns gymnasium är det näst bästa gymnasiet av 17 gymnasium i Norrbotten, enligt en ny gymnasieranking från jämförelsetjänsten Ednia. Rankingen baseras på en rad olika faktorer, bland annat betyg, arbetsmarknadsmatchning och elevers trivsel.

­– Jag är självklart glad över att gymnasieskolans fantastiska verksamhet uppmärksammas på det här sättet. Det är ett kvitto på att vi gör ett bra jobb och också att våra elever är nöjda med sin utbildning, säger Jonas Wallin, skolchef i Älvsbyns kommun.

Bild på Jonas Wallin

Jonas Wallin, skolchef i Älvsbyn. Foto: Privat.

Enligt rankingen har Älvsbyns gymnasium en betygsmedelvikt på 22,1, vilket är högre än rikssnittet på 21,9. Skolan har också en hög arbetsmarknadsmatchning, vilket innebär att många elever får jobb efter gymnasiet.

– Vi är väldigt glada över att ha placerat oss så bra i rankingen. Vi arbetar hårt för att våra elever ska få en bra utbildning som förbereder dem för arbetslivet. Vi samarbetar med näringslivet och andra aktörer i samhället för att säkerställa att våra elever får den kompetens som efterfrågas, säger Olof Johansson, rektor på Älvsbyns gymnasium.

Olof Johansson, rektor på Älvsbyns gymnasium. Foto: Robin Nilsson

Olof Johansson, rektor på Älvsbyns gymnasium. Foto: Robin Nilsson.

 

Bästa gymnasierna i Norrbotten

#1 Sandbackaskolan, Arvidsjaur

#2 Älvsbyns Gymnasium, Älvsbyn

#3 Strömbackaskolan, Piteå

#4 Rymdgymnasiet, Kiruna

#5 Luleå Gymnasieskola, Luleå

#6 Gränsälvsgymnasiet, Övertorneå

#7 NTI Gymnasiet, Luleå

#8 Grans Naturbruksgymnasium, Piteå

#9 Furuhedsskolan, Kalix

#10 Delad

Björknäsgymnasiet, Boden

#10 Delad

Lapplands Gymnasium, Gällivare

#12 Tornedalsskolan, Haparanda

#13 Lapplands Gymnasium, Jokkmokk

#14 Lapplands Gymnasium, Kiruna

#15 Lapplands Gymnasium, Pajala

#16 Praktiska Gymnasiet, Luleå

# Orankad

Realgymnasiet, Luleå

 

Läs mer på

https://ednia.se/rankning/norrbotten

 

Om Ednia

Ednia är en svensk jämförelse- och informationsplattform för gymnasieskolor som ska hjälpa elever göra bättre gymnasieval. Plattformen hämtar statistik från Skolverket, Skolinspektionen samt Statistiska Centralbyrån och skapar rankningar utifrån statistiken. Ednia är helt fristående från både skolorganisationer och andra aktörer.

 

Senast uppdaterad 2023-11-21

Väderprognos från:

yr.no, levererat av Meteorologisk institutt och NRK.

CHANGE LANGUAGE DISCLAIMER

You can use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Please select your preferred language in the list below. You can close this dialog box by clicking the ”x” in the upper right corner.