Bästa bild från Storforsen, Älvsbyn – augusti
73 jättefina bilder tagna av 26 fotografer skickades in till augustiomgången av fototävlingen Bästa bild från Storforsen, Älvsbyn. Juryn har enats om fem vinnarbilder varav en segrare.
© Foto: Marcel Köppe
Bästa augustibild från Storforsen är tagen av Marcel Köppe, Älvsbyn. Marcel som vann även förra månadens omgång blir mycket glad när Älvsbyns Nyheter ringer och berättar att han vunnit.
Vinnarbilden visar det tända hotellet och kapellet där ljusen speglar sig i det blanka selet. Han åkte till Storforsen på kvällen den 21 augusti för att ta foton och skicka in till tävlingen.
– Jag hade planerat att ta det här motivet och väntade på att det skulle bli lagom mörkt. Bilden är tagen efter klockan 10 med lång slutartid och kameran på stativ.
© Foto: Anita Fåhraeus
Andra pris går till Anita Fåhraeus, Piteå, för en fin bild av en av alla bäckar i området, omgiven av härlig augustigrönska.
© Foto: Ann-Louise Pettersen
Tredje pris går till Ann-Louise Pettersen, Vistträsk. Hon har tagit en vacker bild av kapellet i kvällsljus med det upplysta korset dominerande i förgrunden.
© Foto: Dolores-Luise Köppe
Fjärde pris går Dolores-Luise Köppe, Älvsbyn, för en härlig bild med tre gossar som speglar sig i en vattenpöl på klipporna.
© Foto: Lars Johansson
Femte pris går till Lars Johansson, Rosersberg. Han har tagit en bild nerifrån selet i en ovanlig vinkel upp över forsen med fantastiska vita vattenkaskader.
Ett stort grattis till alla pristagare!
Juryn valde också att ge ett hedersomnämnande.
© Foto: Sture Westerberg
Juryn valde också att ge ett hedersomnämnande till ett foto av ”Bergatrollet” eller egentligen två av grytorna vid forsen, tagen av Sture Westerberg, Luleå. Bilden är inte tagen i augusti och därmed inte kvalificerad att delta den här gången.
Varje omgång kommer det några bidrag som inte är tagna rätt månad. Detta kan man se i den digitala informationen som finns kvar i bilden även om den är bearbetad. De fotografer som skickat in bilder som enligt den informationen inte är tagna i rätt månad får ändå alltid möjlighet att svara på när de tagit dem, eftersom datumet av olika anledningar kan vara fel.
Tänk alltid på att de bilder som skickas in måste vara tagna den månad de tävlar i. Året spelar dock ingen roll, det får gärna vara gamla bilder.
Senast den
5 oktober ska september månads tävlingsbilder skickas in. All information om tävlingen finns på länkarna nedan.
Övriga bidrag som skickades in till augustitävlingen kommer att publiceras här senare.
Tillbaka
Till tävlingens startsida
Till tävlingens bakgrund
Till tävlingens regler
Till tävlingens vinster